Twin Peaks 2017

Jednym z najczęściej czytanych wpisów na Cudzie Kultury jest TEN O TWIN PEAKS. Więc chyba pora na ciągi dalsze, tym bardziej, że David Lynch właśnie ogłosił obsadę. I co się okazuje – serial, który był tak charakterystyczny, że zmienił estetykę i dramaturgię telewizyjnych opowieści, ale też miał wpływ na całą popkulturę – czyli serial, który stał się encyklopedycznym klasykiem, nadal budzi ogromne emocje i to wśród ludzi, których wtedy, 25 lat temu nawet nie było w planach.

Patti Smith: Wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, jak „Twin Peaks” wpłynie na ludzi?

David Lynch: Nie miałem pojęcia.

twin peaks laura

Jestem umiarkowaną zwolenniczką nowego TP. Te emocje, które wtedy wywoływał, są niepowtarzalne, seriale wtedy były jednak bardziej w stylu Klanu niż Breaking Bad. A co może zadziwić, zauroczyć, zaskoczyć i zachwycić dziś? Kiedy sam wątek fasad równo stojących, porządnych domków w zamożnym miasteczku, za którymi czyha diabeł – został już milion razy przetworzony w dziesiątkach seriali, filmów i książek.

Patti Smith do Davida Lyncha: Czy jest coś bardziej przerażającego niż normalność?

Ale myślę, że paradoksalnie, to będzie wielki sukces. Tym bardziej, że Lynch chyba wreszcie przestał brykać stacji Showtime i wziął się za robotę. Tu i tam fruwają twitty, że kręci coś w Paryżu, albo Kanadzie. Twin Peaks w Paryżu?

twin peaks dale

Największe zaskoczenie nowej obsady? Gwiazdy: Amanda Seyfried, Naomi Watts, Monoica Bellucci, Jennifer Jason Leigh, czy Ashley Judd, a także Eddie Vader (szef Pearl Jam, spekuluje się, że zagra demona wyskakującego zza sofy – Boba) i inny znany muzyk, Trent Reznor (choć jego muzyka pojawiała się z późniejszych filmach Lyncha). Tu PEŁNA OBSADA. A Tu OBSADA Z POPRZEDNICH CZĘŚCI, która powróci. Właściwie zobaczymy wszystkich ważnych aktorów z serialu sprzed 25 lat. Z małymi wyjątkami: nie pojawi się Lara Flynn Boyle, która grała Donnę, nieco zbyt naiwną przyjaciółkę Laury (w prequelu serialu, filmie Twin peaks. Fire walk with me w tę wcieliła się inna aktorka, co wskazuje na to, że Lynch nie jest zbyt wierny ten decyzji obsadowej), nie będzie też słynnego szeryfa Twin Peaks Trumana (Michael Ontkean odmówił udziału), kilkoro aktorów ze starej obsady już nie żyje. Choć Log Lady zdążyła nakręcić kilka scen, zanim zmarła kilka miesięcy temu…

Historia powstawania trzeciego sezonu Twin Peaks sama stanie się kiedyś materiałem na serial, jeśli już nim nie jest. Na razie David Lynch bawi się tak:

A tu wspaniała rozmowa Lyncha i Patti Smith. „Czasem przychodzi do mnie maleńki kawałek nowej układanki i już nie chce odejść”, mówi jej Lynch. Być może nowe Twin Peaks jest największym wyzwaniem w karierze tego wielkiego artysty.

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.