Shining Light – spektakl teatru tańca z Korei

Jest mniej więcej rówieśniczką Piny Bausch i w Korei uchodzi za równie wielką sławę, co niemiecka choreografka. Kim MaeJa zrewolucjonizowała balet koreański, budując zespół na poziomie światowym. O tyle jednak jej ChangMu Dance Company jest formacją wyjątkową, że w swoich spektaklach łączą taniec współczesny z niesamowitą, niedostępną Europejczykom, tradycją dalekowschodniego teatru cieni i filozofii buddyjskiej. I być może teraz, patrząc na spektakl koreańskiego teatru tańca będzie się można przekonać, jak bliskie intuicyjnie są te formy: taniec współczesny, minimalistyczny teatr i zen.

Kim MaeJa ChangMu Dance Company

Kim MaeJa założyła swoją grupę tańca 41 lat temu po to, żeby przywrócić tradycyjne, dworskie formy tańca koreańskiego, zrekonstruować je i na nowo poczuć, zrozumieć. Taniec w tradycji Korei pełnił zawsze bardzo ważną funkcję. Na Dalekim Wschodzie taniec łączy światy, jest doświadczeniem duchowym, ale też płynnie potrafi stać się sztuką walki. Spójrzcie kiedyś na trenujących sztuki walki – czy ich ruchy nie przypominają czasem tańca?  Zupełnie naturalnie, bez wysiłku teatr tańca, ta intuicyjna praca z ciałem spotyka się z dalekowschodnią filozofią ruchu. Tancerze z ChangMu pod przewodnictwem swojej genialnej choreografki wystąpili już w ponad 35 krajach na całym świecie, zachwycała się nimi publiczność m.in. Deutsche Oper w Berlinie, Cairo Opera House w Egipcie, Congress Hall w Moskwie, Sydney Opera House w Australii, Yokohama Noh Theater w Japonii.

Shining Light.Poster

 

We wtorek, 11 kwietnia grupa ChangMu wystąpi w Warszawie w Teatrze Studio i jest to prawdziwe wydarzenie. Będzie im towarzyszyć trio wykonujące tradycyjną muzykę koreańską. Fragmenty spektakli teatru ChangMu można zobaczyć na YouTube: muzyka jest transowa, kostiumy nowoczesne, ale często nawiązujące do minimalistycznych kształtów tradycyjnych strojów. Kim MaeJa kocha też wykorzystywać elementy malarstwa i oczywiście teatru, śpiewu, melodeklamacji. Dzięki temu jej spektakle przenoszą współczesny teatr tańca w rytuał bliski szamańskiemu.

Bilety można kupić TUTAJ

Teatr tańca, taniec współczesny – dzięki filmom Wima Wendersa i ostatnio Mr Gaga – znowu jest głośno o tej dziedzinie sztuki. Której nie trzeba rozumieć, wystarczy dać się jej zachwycić.

Niezwykły film o choreografie izraelskim, twórcy metody GaGa

A wszystko zaczęło się od filmu o Pinie! 

Oto Kim MaeJa:

Zrzut ekranu 2017-04-08 o 23.43.38

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.