Serial “Wersal. Prawo krwi”

Obejrzałam ten serial już kilka tygodni temu, a ciągle tęsknię za jego niesamowitą atmosferą i bogactwem wizualnym. Aktor Alexander Vlahos, który gra brata króla Ludwika XIV już wrzuca na Instagram zdjęcia z planu drugiego sezonu, raczej dobrze się tam bawią 🙂

To najdroższy serial w historii Canal+, co widać. Duża część zdjęć była realizowana w oryginalnych wnętrzach Wersalu, mimo, że ekipa miała dla siebie pałac tylko na jeden dzień w tygodniu. W pozostałe dni wędrują po nim tłumy zwiedzających. Jednak na ten jeden dzień udawało się realizatorom przywrócić w pałacu atmosferę panującą tam w drugiej połowie XVII wieku. W serialu noce w pałacu są  naprawdę ciemne, z zewnątrz widać pełgające w komnatach ogniki świec, wewnątrz ich światło odbija się w złoconych tapetach.

wersal.tronowa

Scenografia i kostiumy są zjawiskowe i widowiskowe. Jak podaje producent pochłonęły 12% 32-milionowego budżetu (w euro). Widać nie tylko ich jakość, ale też niezwykłą dbałość o każdy detal. Żaboty wiązane kokardami, surduty tkane jedwabiem, płaszcze przetykane złotem – zdjęcia są tak realizowane, że niemal czuć fakturę tkanin. Mężczyźni mają długie, trefione, ale własne włosy, żadnych peruk i pudrowanych wież na głowach. Zresztą, czas francuskiej mody, a także dworskiej etykiety dopiero się zaczyna, właśnie za Ludwika XIV, na naszych oczach.

wersal ludwik

Król Słońce ma 28 lat i dopiero zaczyna rządzić Francją. Przenosi swoją siedzibę z Paryża do Wersalu, wówczas letniej siedziby królów. To oczywiście budzi niepokój dworu i arystokracji, zwłaszcza, że król postanawia rozbudować pałac, na co potrzebuje niekończących się sum pieniędzy. Akcja serialu dzieje się w pałacu – w najbliższym otoczeniu króla o jego względy konkurują byłe, obecne i potencjalne kochanki. Nie jest jednak wcale słodko, mimo, że król często podgryza rozłożone na srebrnych paterach kolorowe makaroniki. W otoczeniu króla lęgnie się spisek, a nie są to jeszcze czasy, kiedy we Francji słowo “rewolucja” ma dobre konotacje. Ludwika otaczają ludzie o trudnych charakterach i sporych pretensjach – zaczynając od żony, hiszpańskiej księżniczki Marii Teresy, przez doradców, którzy nie do końca nadążają za wizjami króla do – last, not least – jego brata, księcia Filipa Orleańskiego zwanego Monsieur le Prince.

wersal bracia

Relacja i napięcie między braćmi jest jednym z najlepszych wątków „Wersalu”. Filipa gra Alexander Vlahos, czarnowłosy, demoniczny, gotycki – i to gra tak silnymi dramatycznie gestami, że czasem kradnie show głównemu aktorowi, Georges Blagdenowi. Książę Filip – dandys o zdeklarowanie homoseksualnej orientacji i niespokojnej duszy, jest jak cień króla, jego alter ego, jego lustro, które jednak nigdy nie powie: Ty jesteś najpiękniejszy na świecie. Gdyby nie Filip, Ludwik daleko łatwiej pogrążyłby się w bezgranicznym samouwielbieniu. Bracia konkurują, walczą ze sobą, ale nigdy do końca nie stają się wrogami. Z pewnością, jeśli Ludwik jest Słońcem, to Filip jest Księżycem.

wersal filip

Król Słońce w pełni korzysta z przywileju władzy danej od Boga. Jest megalomanem i egotykiem. Ale to nie wszystko i dlatego na dworze Ludwika XIV jest tak ciekawie. Jest też wizjonerem, zarówno jeśli chodzi o stosunek do poddanych, sytuację międzynarodową, jak i o rolę Francji w nadawaniu tonu na salonach. To za jego czasów powstanie przekonanie, że Francuzi najlepiej znają się na modzie, że dworzan wyróżnia elegancja nie tylko w ubiorze, ale też zachowaniu, sposobie jedzenia i dobierania słów. Ludwik nauczy Francję, jak ma być najlepsza. Jak dziś wiemy, skutecznie.

wersal.ludwik

Osobowość Ludwika mieni się wszystkimi barwami. Jest zaborczy i silny, a jednocześnie romantyczny i kochliwy. Bierze sobie wszystko, co chce, jak chce i kiedy chce. Nie boi się nikogo, co daje mu niesłychaną siłę. Wrogów spektakularnie poniża, depcze szlacheckie tytuły spiskowców i czasem popełnia kosztowne błędy. Wolno mu, jest Królem Słońce, który to przydomek podobno sam sobie nadał. Pasuje do niego. Kocha pozować na tle emblematu słońca, zaprasza do tańca w złotej masce. Czy któryś władca w dziejach Europy jednocześnie tak kochał walkę i salony? Złoto spływa krwią i patrzy się na to, jak na House of Cards, albo współczesną grę polityczną w Brukseli. Bo to bardzo nowoczesny serial o Wersalu, co wcale nie było takie oczywiste – wyplątać z tych barokowych zdobień prawdziwe emocje.

wersal zzewnatrz

Ile jest prawdy historycznej? Czy to ważne? Już po pierwszym odcinku wpiszecie w Google “Ludwik XIV” i będziecie czytać o wojnach, kochankach, werdyktach i szaleństwach. “Byłam trochę zawiedziona, że tak mało historii, a tak dużo intryg”, powiedziała mi znajoma o tym serialu. Oglądała go w iPhonie wszędzie, nawet na przystanku. Przegapiła dwa autobusy. To chyba dobra rekomendacja?

wersal. krolowa

serial można obejrzeć w CANAL+, od czwartku, 28 stycznia, 21:00

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.