Noc muzeów

To trzeba koniecznie przeżyć. Noc Muzeów jest jak Sylwester w maju, czy może być lepsze połączenie? 🙂 Uczestniczę zawsze, każdego roku, wyjątkowo w tym nie będę mogła, bo w mojej najbliższej rodzinie odbywa się bardzo ważne i wielkie wydarzenie, również całonocne. Gdybym jednak w ten weekend szła na Noc Muzeów, na pewno wybrałabym się do:

Królikarni, bo uwielbiam ten ogród i galerię przepięknych rzeźb (i zawsze odkrywam tam coś nowego), Narodowego Instytutu Audiowizualnego na przegląd Noc z serialami (HBO! Netflix!), albo obejrzeć… Komendę Główną Policji (będzie grała policyjna orkiestra). Pewnie na mojej liście znalazłoby się Muzeum Ikon i Muzeum Historii Medycyny, na pewno Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (mają zawsze wspaniałe pokazy wizualne) i na pewno ominęłabym Filtry, do których zawsze stoi kolejka właśnie na całą noc. Zawsze w Noc Muzeów wolę zobaczyć więcej, niż miejsca, które są najbardziej oblężone.

Nie wiem, czy bardzo oblężona jest Fabryka Wedla, ale na pewno sprawdziłabym to. Stamtąd niedaleko do Teatru Powszechnego, który właśnie otworzył Ogród Powszechny, trzeba sprawdzić, co tam się dzieje. Być może wybrałabym się do Belwederu i na pewno na nocne oprowadzanie po Cmentarzu Żydowskim. A także na koncert muzyki organowej do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Tuż obok jest Zachęta, moja ukochana galeria, jedna z lepszych w Polsce, ale w tę noc unikam miejsc, które mogę zwiedzić w każdy dzień.

IMG_3702

Dlatego nie chodzę też do Muzeum Narodowego – wolę z daleka podziwiać kolejkę na kilka godzin stania. W tym czasie można przecież odwiedzić praskie zakamarki, pełne galeryjek i miejsc, w których coś się dzieje. I mój żelazny punkt obowiązkowy podczas każdej Nocy Muzeów to wielki epilog w Łazienkach Królewskich. Są otwarte do 2.00 w nocy (pozostałe obiekty zazwyczaj do 1.00, szkoda!). Wzdłuż alejek stoją tea-lighty, maleńkie świeczki, albo znicze, które sprawiają wrażenie, jakby wśród pogrążonego w gęstej ciemności ogrodu biegły pasy startowe jakichś niesamowitych samolotów. Pałac Na Wodzie jest rozświetlony świecami, a w różnych częściach Łazienek można znaleźć niespodziewane rzeźby świetlne. Ale przede wszystkim, atmosfera tego cudownego miejsca o tej porze, w samym środku nocy, kiedy można mieć wrażenie, że z zaciemnionych fragmentów ogrodu patrzą na nas zwierzęta i duchy, postacie z dawnych lat – jest bajkowa.

Tak wyglądały Łazienki w zeszłym roku:

IMG_4118 IMG_4116

Nie przegapcie Nocy Muzeów, to jedyna taka noc, ludzie są dla siebie fajni, na mieście mnóstwo się dzieje, wszystko jest bardzo otwarte, autobusy wożą od obiektu do obiektu i jakoś wszyscy lepiej sobie życzą 🙂

Tu jest plan wszystkich wydarzeń warszawskich:

2016Noc-Muzeow

Autorka w Zachęcie:

IMG_0475

 

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.