Najciekawsze twarze roku 2016

Czyją twarz miał rok 2016? W sensie pozytywnym, czyli pomijając polityków, śniadaniowych celebrytów i inne gotowe zassać jakąkolwiek popularność jednodniowe motyle? Zamiast podsumowań, jaki film, jaki serial, jakie wydarzenie w roku 2016 było najważniejsze – poszukałam w pamięci twarzy. Aktorów, którzy wzbudzili moją ciekawość, o których rozmawiałam z koleżankami w redakcji, albo ze znajomymi na fejsie. Fejs. Fejm. Twarz i rozpoznawalność. Niektórzy z nich są od dawna, inni pokazali się w tym roku na nowo, jeszcze inni – dopiero teraz błysnęli. W najlepszych serialach, filmach, grający najlepsze dialogi. A nawet jeśli nie w najlepszych filmach, to przynajmniej w takich, które nie przeszły niezauważone. Często właśnie dzięki nim. Rok 2016 na Cudzie ma twarz 23 osób. W kolejności zupełnie niezobowiązującej…

Liev Schreiber. Z każdym sezonem serialu Ray Donovan rośnie jego popularność. W tym roku na ekranach można go było też zobaczyć w filmie Spotlight. I tym samym docenić jak różne postacie można zagrać tym samym introwertycznym stylem.

liev-schreiber

 

Richard Armitage. Aktor znany z wielu charakterystycznych ról drugoplanowych. Mocnych, bo jego obecność na ekranie zawsze jest mocna. W serialu Berlin Station gra główną rolę, amerykańskiego agenta mającego zlokalizować przeciek w berlińskiej sekcji wywiadu. Trudno go zapomnieć po Hannibalu, gdzie grał głównego seryjnego, nie licząc oczywiście samego Hannibala. Niski, charakterystyczny głos, ostre, niepokojące spojrzenie, nawet jeśli gra dobrego. Wbrew warunkom. Super ciekawy aktor.

richard-armitage

 

Maja Ostaszewska i Piotr Stramowski. Na początku roku zagrali w filmie Pitbull. Nowe początki. Pod koniec – w kolejnej części serii – Pitbull. Niebezpieczne kobiety. Patryk Vega (zobacz mój wywiad z reżyserem TUTAJ) – nie tylko błyskawicznie realizuje swoje pełne atrakcji filmy, ale też jak mało kto potrafi obsadzić aktorów wbrew – powielanym kolejnymi rolami -stereotypom na ich temat. W Mai Ostaszewskiej zobaczył najlepszą dresiarę ostatnich lat, Piotra Stramowskiego wykopał z serialowego niebytu, nadał też niezwykłej siły kosmicznemu lotowi, jaki właśnie wykonuje Sebastian Fabijański (wywiad TUTAJ) na sam szczyt. Czyli trzy twarze, za którymi stoi ten sam twórca.

 

Tom Hiddleston. Za dobrą, świeżą, inteligentną i profesjonalną obecność – to po prostu bardzo dobry aktor. W tym roku zagrał w serialu Nocny recepcjonista, oraz w filmie High Rise. A jego nazwisko najczęściej pojawiało się wśród spekulacji o tym, kto zagra Bonda.

20150610_AMC_NIGHTMANAGER_3273

 

Leonardo DiCaprio. Wiadomo, za co, prawda? Wreszcie Oscar. Czy bez Oscara byłby słabszym aktorem? Nie, jest świetny. Ale teraz przynajmniej koledzy nie będą się nabijać w kuluarach. On odbierając nagrodę nie nabijał się z tej swojej kultowej aktorskiej odysei, miał do powiedzenia coś ważniejszego.

 

Amy Adams. Po kilku niezauważonych rolach przywrócił ją światu Tom Ford w filmie Zwierzęta nocy. Amy jest jego najmocniejszym punktem.

zwierzeta-nocy

 

Jude Law. Ma około 50-tki, jest magnetycznie przystojny, pali, mówi, co myśli, a myśli dużo i niestandardowo. Wczuwa się. Kusi. Młody papież, czy Jude Law? Trudno sobie teraz wyobrazić, że papieża w jednym z najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych seriali ostatnich lat mógł zagrać kto inny.

 

Emma Suarez i Adriana Ugarte. Podobnie, jak u jego mistrza, Luisa Bunuela, w filmie Pedro Almodovara tę samą kobietę zagrały dwie zupełnie do siebie niepodobne aktorki. Rewelacyjnie. Widzieliście już Julietę?

julieta 3 julieta 7

 

Adam Driver. Najlepszy na świecie w serialu Dziewczyny. Nie obce mu też Gwiezdne wojny. Ale to w najnowszym filmie Jima Jarmuscha zagrał swoją najlepszą rolę – poety i jednocześnie kierowcy autobusu w mieście Paterson.

 

Arkadiusz Jakubik. Chyba nie ma słabej roli w filmografii tego aktora. Ale ten rok jest dla niego wyjątkowy. Wybitne kreacje w filmach WołyńJestem mordercą i własny film Krótka historia o morderstwie. W styczniu na ekrany wejdzie kolejny film z jego rolą, opowieść o Michalinie Wisłockiej. Jakubik jest dziś mistrzem, każda kwestia wypowiadana przez tego aktora drażni i żyje.

jestem-morderca-jakubik

 

Paul Sparks. Błysnął dwiema drugoplanowymi rolami – w House of Cards (pisarz, biograf Franka i Claire) i w serialu Długa noc. Zimne spojrzenie, nieco przeterminowana świeżość, super interesująca postać zmęczonego przystojniaka.

houseofcards.trojkat

 

Riz Ahmed. Obłędna rola w serialu Długa noc. To w ogóle dobry serial, ale aktor miał przed sobą spore wyzwanie: zagrać przemianę z niewinnego chłopięcia o spojrzeniu sarny w wilka o niewiadomych intencjach. Maska na masce. Duża sztuka.

dluga-noc-4

 

Marcin Czarnik. Główny bohater indywidualny na tle głównego bohatera zbiorowego w serialu Artyści. Aktor Starego Teatru w Krakowie, warunki amanta, energia anarchisty. Najlepiej.

artysci-serial-marcin-czernik

 

Magdalena Popławska. Zawsze mi mało tej wybitnej aktorki. W tym roku to ona dźwiga na ramionach cały drugi sezon serialu Pakt i robi to świetnie. Może nawet kradnie show Marcinowi Dorocińskiemu (ale on ma tak dużo, że pewnie tego nie zauważa). Świetna też w roli żony milicjanta w genialnym Jestem mordercą.

snowden-stone

 

Tilda Swinton. Bo każdy rok, w którym ukazał się film z Tildą jest rokiem Tildy. W 2016 to byli Nienasyceni.

nienasyceni tilda

 

Bobby Cannavale. Martin Scorsese do roli właściciela wytwórni płytowej w swoim bezprecedensowym serialu Vinyl zatrudnił aktora, po którym chyba nikt nie spodziewał się takiego wulkanu. Może sobie pogratulować (nie pierwszy raz). Vinyl to Cannavale.

vinyl finestra

 

Alexander Vlahos. Przystojny Brytyjczyk o bladej twarzy i czarnych włosach zagrał księcia Filipa Orleańskiego w serialu Wersal. Prawdziwemu księciu nie udało się tak skutecznie wysadzić z siodła króla brata, co Vlahosowi grającego Ludwika XIV George Blagdena 🙂

wersal filip

 

Claire Foy. Zagrać królową Elżbietę II to chyba największe wyzwanie dla brytyjskiej aktorki? Claire poradziła sobie super. Jej Elżbieta w serialu The Crown jest ładna, subtelna, mądra i zadaje niewygodne pytania. Królowa na pewno jest zachwycona 😉

the-crown-1

 

Tom Wlaschiha. Bo każdego roku wybieramy sobie inną postać z Gry o tron, prawda? W roku tak wielu dobrych twarzy niech to będzie Mężczyzna bez twarzy. Tym bardziej, że w serialu wygląda naprawdę bardzo inaczej, niż na żywo.

tom-wlaschiha

 

Justyna Wasilewska. Do niej będzie należał rok 2017 – w filmie Sztuka kochania gra przyjaciółkę Michaliny Wisłockiej. To jedna z najzdolniejszych polskich aktorek, ogień, piękno i szał. Wielki, wielki talent. Oby przyszły rok był dobry dla niej i dla nas wszystkich.

Ciekawe, jakie przyjmie twarze…

leowins

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.