Nadciąga Big Book!

Nie jestem obiektywna. To jeden z moich najbardziej ukochanych festiwali, bo choć poświęcony książkom i czytaniu – traktuje temat nadzwyczaj kreatywnie, a kiedy książka jest punktem wyjścia, dokąd można dojść? To wiedzą wszyscy, którzy czytają – nie ma granic.

Big Book odbędzie się w najbliższy weekend w Warszawie, to będzie czwarta edycja festiwalu. Od początku była to impreza inna, odkrywcza, nie napuszona, a przy tym ważna. Podczas poprzednich edycji odbywały się maratony czytania Mrożka, Iwaszkiewicza, a potem spektakl oparty na tekstach Jerzego Pilcha. Tegoroczną edycję otworzy przedstawienie Hamlet #casting.

Spektakl bez teatralnej dosłowności. Monolog Hamleta jako wyznanie. Jeden tekst dramatyczny w wielu wykonaniach: kobiet i mężczyzn, matek i z singli, dwudziesto- i czterdziestolatków. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, a jak, gdy przepełnia go smutek? Jak, gdy się w kimś kocha i kiedy sobie żartuje?

W roli głównej: Julian Świeżewski Muzyka:Leski, Skubas Scenariusz i reżyseria: Anna Król

Występują: Adam Ferency, Piotr Adamczyk, Agnieszka Żulewska, Grzegorz Damięcki, Jarosław Boberek, Sebastian Cybulski, Antoni Pawlicki, Ewa Konstancja Bułhak, Katarzyna Kwiatkowska, Mariusz Odwarzny, Redbad Klijnstra, Bartosz Gelner, Rafał Mohr, Rafał Fudalej, Olga Bołądź, Katarzyna Herman, Przemysław Bluszcz, Weronika Rosati, Piotr Rogucki, Eryk Lubos, Mateusz Janicki, Katarzyna Pośpiech, Joanna Rucińska i Maciej Dmochowski.

Podczas weekendu festiwalowego będzie można wziąć udział w szeregu spotkań, debat, atrakcji. Będą: słuchowiska, gry, spacery, leczenie literaturą, literackie śniadanie i rekord świata w czytaniu.

Najciekawsze wydarzenia:

Sanatorium literackie. Słuchowisko muzyczne, które ukoi i przywróci dobry nastrój. W roli głównej Przemysław Bluszcz – jako demoniczny doktor Behrens, zagubiony w czasie Hans Castorp i osłabiony Joachim Ziemssen. Najsłynniejsze sanatorium w historii literatury, tajemnice czasu, który nie trzyma się żadnych zasad i leżakowanie jako ucieczka od codziennych kłopotów.

Spotkania z autorami sześciu najgorętszych premier literackich sezonu.

Trzy autorskie mini-wykłady o książkach, które zelektryzowały ludzkość. Choć mało kto czytał je w całości, trudno wyobrazić sobie historię bez nich. O „Mein Kamf“ opowie Bogusław Wołoszański, o „Kapitale“ – Rafał Woś, a o Koranie – Patrycja Sasnal.

wall 5

Interesujące i kontrowersyjne debaty:

O złu. Łukasz Orbitowski, Justyna Kopińska i Przemysław Semczuk zajmują się złem. Pokazują jego historyczne i współczesne wcielenia, wchodzą pod skórę przestępców – tych owianych legendą i tych bezimiennych, podobnych do nas. Czy zło zmienia się z czasem? Jak zabijano w PRL, a jak się to robi teraz? Czy w jednej zbrodni może przejrzeć się, jak w lustrze, całe społeczeństwo? Zabójcza natura okiem autorów powieści i reportaży.

O buncie czytelników. Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Może dlatego czytamy coraz mniej? O duchowej potrzebie opowieści i o konsumowaniu tytułów porozmawiają: Renata Kuryłowicz – nałogowa czytelniczka, Konstanty Kot Przybora – specjalista do spraw reklamy i Roman Bielecki OP, dominikanin.

O seksie w literaturze. Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada spotkają się, by otwarcie porozmawiać o seksualności na papierze. Jak pisarki zabierają do „tych rzeczy“? Jak nazywać seksualność, żeby nie wyszło tanio i banalnie? Od kiedy zmienia się polskie pisanie o intymności i kto robi to lepiej – one czy oni? Trzy autorki nawiązujące do zmysłowości w dyskusji, jakiej jeszcze nie było.

Teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu 🙂

Inteligentna zabawa dla tych, którzy znają „Potop“ na pamięć i tych, którzy ziewają przy „Krzyżakach“. Co naprawdę wiemy o najsłynniejszym polskim pisarzu, a co nam się tylko wydaje? Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek wraz z czytelnikami szukają odpowiedzi. Pytają fachowcy: prof. Koziołek i prof. Sztachelska. A wszystko pół-żartem w atmosferze inspirowanej telewizyjną „Wielką grą“.

I – jak co roku – rekord świata w liczbie osób czytających jednocześnie na wolnym powietrzu.

Na Festiwal przyjadą literackie gwiazdy – w debatach wezmą udział najbardziej poczytni polscy autorzy i pisarze z pięciu kontynentów.

GWIAZDY - poziom

 

Hasło tegorocznej edycji Big Booka to – Wielka ucieczka. Przed czym? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć, choć nie jest niestety tajemnicą, że coraz bardziej jest przed czym uciekać. Niezależnie jednak od czasów, książki, historie, opowieści, prawdziwe i zmyślone – zawsze pomagają uciec. A potem powrócić – wzmocnionym, silniejszym i mądrzejszym o światy innych ludzi.

– Big Book Festival to Duży Festiwal Czytania i dużo różnych powodów, by przeżywać

książki. Przygotowaliśmy wydarzenia spektakularne i bardzo kameralne, poważne i

dowcipne, pozwalające cieszyć się literaturą wspólnie albo intymnie. Każdy ucieka inaczej –

Anna Król i Paulina Wilk

 

Pełen program Festiwalu KLIKNIJ

Więcej o gwiazdach KLIKNIJ

Więcej o wydarzeniach KLIKNIJ

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.