Mr. Gaga – niech wszyscy tańczą

Zanim świat usłyszał o artystce znanej jako Lady Gaga, oni już ruszali się w rytm tańca GaGa. To właściwie filozofia ruchu, język pozwalający komunikować się z własnym ciałem, czuły kod dostępu do siebie samego. Jak głosi legenda, Ohad Naharin, dyrektor izraelskiego teatru tańca Batsheva Dance Company, opracował ten język, żeby ćwiczyć swój zespół, móc pracować z tancerzami na najgłębszych poziomach. Ale pracownicy teatru poprosili, żeby im też pozwolił tańczyć Gagę. I okazało się, że Gaga jest dla wszystkich, bo każdy może tańczyć, nawet ludzie na wózkach, dzieci, staruszkowie, albo siedzący w przygarbieniu nad klawiaturami intelektualiści, z natury niechętni ruchowi. Każdy tańczy po swojemu i dobrze. Nie ma bardziej uczciwego obszaru demokracji, niż taniec, na który pozwolono. Co za cudowna sytuacja.

mr gaga stage 3 mr gaga stage 2W tańcu Gaga chodzi o to, żeby słyszeć siebie, bardziej, niż dźwięk, rytm, a już zwłaszcza oceny innych. To aktywność łącząca ciało z wewnętrznymi procesami – podobnie jest w tai-chi, gdzie każdy szuka swojego punktu równowagi. Taniec staje się uzewnętrznieniem historii, dla każdego indywidualnej. I taki jest film Mr. Gaga, który umieściłabym na krótkiej liście filmów, które w tym roku trzeba zobaczyć. Właśnie wszedł do kin.

mr gaga stage

Reżyser, Tomer Heymann opowiada, że o zgodę na ten film prosił Ohada Naharina latami. Kolejne osiem trwała realizacja filmu. Czego kompletnie nie czuć – film płynie lekko, jakby powstawał na naszych oczach. Nie ma w nim jednej zbędnej historii, wątku, ani słowa. A jest ich wiele. Historia jednego z najbardziej obecnie cenionych choreografów tańca współczesnego sama w sobie jest jak przypowieść. I zaprzeczenie wszelkich klasycznych mitów o choreografach czy tancerzach. Ohad wychowywał się w kibucu (co go organicznie przyzwyczaiło do przebywania w grupie), tańczyć zaczął późno, jako dorosły chłopak – co wydaje się zupełnie niemożliwe – ciało jest już wtedy ukształtowane. Jego było tak ukształtowane, że potrafił zrobić w tańcu więcej, niż kształceni od dziecka, latami, tancerze.

DSC03163 Mr. gaga photo by Gadi Dagon

Od czasu Piny Wima Wendersa wiadomo, że dokumenty o wybitnych twórcach współczesnego baletu są zjawiskowo piękne w obrazie. Ale tu jest jeszcze coś. Historia tancerza kluczy, bawi się samym faktem opowiadania jej, w pewnej chwili okazuje się nie do końca prawdziwa, co w ogóle nie przeszkadza narracji. Tak mogło być, tak też można to zatańczyć. Oglądając ten film wiele razy zostaniecie wytrąceni z przysłowiowej strefy komfortu, nawet o tym nie wiedząc.

Mr Gaga 14 photo by Gadi Dagon

„Nie opieraj się, upadaj” – uczy Naharin swoich tancerzy, co jest zupełnie oczywiste, a jednak nie – oglądając film uświadamiamy sobie, że przez cały czas walczymy, żeby nie upaść. A to jest film o pokonywaniu oporów. Młody, zachwycająco zdolny Naharin kolejno ląduje w wymarzonych szkołach baletowych w Nowym Jorku, najlepszych na świecie, ale system stawia opór. Tancerz, który ma ciało kota, nie rozumie rygoru, jakiemu poddają się adepci baletu. On tego nie potrzebuje. Wędruje, kolejno przez najlepsze szkoły, teatry, grupy baletowe, aż w końcu staje się jasne, że musi założyć własną. Podobnie jest z miłością – kiedy nadchodzi ta prawdziwa, wszystko wskakuje na swoje miejsce, układa się, puzzle pasują. Ohad zakochuje się w Mari, amerykańskiej Japonce, która dla niego zostawia prestiżowy teatr i idą dalej razem, aż do końca.

Mr Gaga 6 - Ohad Naharin - photo by Gadi DagonDziś Ohad Naharin jest szefem Batsheva Dance Company, teatru tańca nowoczesnego, w Tel Avivie, jednym z najbardziej tradycyjnych miejsc. O tych tarciach też będzie. O buncie, sile, walce i znowu o upadaniu. Każdy tańczy inaczej GaGa i ten film jest jak taniec. Nie trzeba być tancerzem, żeby bardzo głęboko go przeżyć.

It’s about doing very little and feel so much.

Ohad Naharin

Mr Gaga 7 - Ohad Naharin - photo by Gadi Dagon

Kadry ze spektakli Batsheva Dance Company, z filmu Mr. Gaga. Materiały prasowe Gutek Film

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.