Millennium Docs Against Gravity. Święto dokumentu

Od 14 lat w Warszawie maj kojarzy się z kinem dokumentalnym – najlepszym, najbardziej kontrowersyjnym, z całego świata, takim, które dostarcza tematów do dyskusji na długie miesiące. W tym roku na festiwalu zostanie zaprezentowanych 140 filmów, pogrupowanych w tematyczne sekcje. Na pewno każdy znajdzie tu swoją drogę wyboru, według zainteresowań, potrzeb, wiedzy. Oto dziewięć filmów, które mam na swojej liście + trzy oczywistości.

Reset. Czarny łabędź. Pokazuje pracę znanego francuskiego choreografa, Benjamina Millepieda (prywatnie to mąż Natalie Portman, którą poznał podczas kręcenia filmu „Czarny łabędź”, do którego opracowywał choreografię). Millepied dostał zadanie życia: unowocześnić balet w Operze Paryskiej, dosyć konserwatywnym teatrze o światowej renomie. Wytrwał tam półtora roku, co ciekawe – jego odejście można zobaczyć w innym filmie pokazywanym na Festiwalu: Opera Paryska.

Bobbi Jene. To film o tancerce Bobbi Jene Smith, Amerykance, która tańczyła w zespole Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego Ohada Naharina. Niedawno w kinach był zachwycający film o Naharinie, pisałam o nim TUTAJ: PRZECZYTAJ O FILMIE MR. GAGA. Jestem ciekawa wszystkiego, co łączy się z Naharinem i jego koncepcją tańca dla każdego.

Mappamundi. Futurystyczny film dokumentalny o historii Ziemi i człowieka. Dziewięćset milionów lat. Brzmi bardzo interesująco.

Kino przyszłości. Co będzie z kinem, kiedy ostatecznie zniknie technologia rejestracji na taśmie światłoczułej? Droga i nietrwała. Jak będą wyglądały kina i przemysł filmowy w czasach, kiedy wszystko zamieni się w digital? To już niedługo.

Jayne Mansfield 66/67. Szalony wizualnie, pop-artowo kampowy dokument artystyczny o słynnej aktorce. Uwielbiam takie filmy, które nie tylko mówią o artyzmie, ale też same są dziełami sztuki.

Marina Abramovic w Brazylii. Poprzedni film o słynnej artystce wizualnej pochodzącej z byłej Jugosławii okazał się hitem. Przysporzył jej zresztą sporo popularności. Abramović, twórczyni, dla której tworzywem jest własne ciało, która dla sztuki jest gotowa znosić ból, jest też jedną z ikon mody – interesuje mnie ta jej dwoistość i to, jak performerka odnalazła się w świecie popkultury. Nawet, kiedy, jak w tym filmie, odbywa podróż duchową. 😉

Peter Handke. Las o zmroku. Film o jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych pisarzy austriackich.

Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego. Nie dość, że to film o jednym z najlepszych polskich poetów, to jeszcze realizuje go Adam Sikora, wizjoner kina. Liczę też na sporo archiwaliów pokazujących życie literackie w PRL.

Zero days. Na festiwalu dużo jest filmów o zagrożeniach współczesności. O manipulacjach mediami. O rzezi zwierząt i przyrody. Film o najgroźniejszym wirusie komputerowym obejrzę bez ściśniętego gardła, choć nie bez emocji.

Oczywistości, czyli filmy, które wszyscy będą chcieli zobaczyć i pewnie słusznie:

Cicciolina. Skandal to ja. Była gwiazdą porno, posłanką we włoskim parlamencie i żoną Jeffa Koonsa. Czy to się da zmieścić w jednym życiu? Klucz do Salvadora Dalego – poszukiwania śladów wielkiego artysty w hiszpańskim miasteczku. Przeżyć: metoda Houllebecqa – Iggy Pop spotyka Michela Houllebecqa, co już samo w sobie jest interesującą koncepcją wizualną, a co dopiero intelektualną! 🙂

14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival trwa: 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy, zaś 11-14 maja w Lublinie.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.