Kate Moss tańczy u Massive Attack

Kate Moss i Massive Attack zaczynali dokładnie w tych samych latach – 1987-88. Ona ze zwykłej nastolatki stała się ikoną mody o skali bez precedensu, oni z grupy artystów, którzy szukali swojego brzmienia, stali się prekursorami gatunku trip-hop.

I ona, i oni pochodzą z Wielkiej Brytanii – Moss z Londynu, Massive Attack z Bristolu. Ich sława, ich pozycja w popkulturze, jest silna i wpływowa nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. Są bezkompromisowi, niezależni od trendów, robią swoje. Moss nigdy nie uśmiecha się słodko, MA nie lansują się jako jurorzy w talent-show. Oni nie muszą się dostosowywać do świata, bo to świat dostosował się do nich. I więcej – świat o nich zabiega. Wszyscy chcą być jak Kate Moss, mimo, że przekroczyła już czterdziestkę, co w branży mody oznacza dawno miniony pogrzeb. A jednak nikt nie myśli o wieku Moss. Jest ponadczasowa, choć przecież nie tak ikonicznie piękna jak Audrey Hepburn + Marilyn Monroe. Moss jest po swojemu i wszyscy tego właśnie jej zazdroszczą. Każdy chciałby być aż tak niezależny, żeby incydentami narkotykowymi pozwolić sobie zaprzepaścić największą karierę modelki. A potem i tak wrócić.

kate moss ma kate moss attack

kate moss massive aMoss inspiruje artystów, jej rzeźba wykonana ze złota jest do zobaczenia w światowej galerii, w innych ciągle pojawiają się wystawy jej fotografii. Jest ikoną popkultury, a jednocześnie robi swoje, gdzie, z kim i jak chce. Jakby kompletnie jej nie zależało, co sobie o niej pomyślimy. Kto by tak nie chciał?

W teledysku Massive Attack Moss w jednoczęściowym kostiumie, odarta kompletnie z jakichkolwiek modowych kontekstów tańczy w ciemnościach machając żarówką na długim sznurze. Jest sama i jednocześnie patrzą na nią miliony, gesty, które układają się w taniec, wykonuje od niechcenia, ale widać też ekstazę.

To trzeci teledysk wypuszczony przez Massive Attack ostatnio – promuje ich EPkę, niestety nie wydali całej płyty, wydadzą zapewne, jak będą chcieli. W poprzednim video tańczyła (również Brytyjka) Rosamund Pike, aktorka, która dla mnie jest jak idealna ożywiona lalka, nie tylko w tym teledysku, ale w najgłośniejszym ostatnio jej filmie Gone Girl. Piękna, ale trochę zepsuta, idąca w tym kierunku, dokąd popchnie ją reżyser, pusta, ale do wypełnienia. Fascynująco odnajduje się w video Massive Attack, trasowo tańcząca choreografię, którą ktoś (za pomocą tajemniczej i surrealistycznej kuli) nadaje jej do mózgu.

Massive Attack dobrze wiedzą, co robią. Puścić Kate Moss, niech tańczy, niech będzie sobą – uchwycić jej fenomen w niedoświetlonym ujęciu. Jakie to dobre.

kate moss massive att

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.