Gordon Parks: amerykańska ikona

W Galerii Zachęta można zobaczyć skromną, ale bardzo mocną wystawę fotografii jednego z najwybitniejszych amerykańskich fotoreporterów, Gordona Parksa. Był pierwszym czarnoskórym fotografem na etacie w Vogue i potem w magazynie Life. W latach 40, 50 i 60 to było jak manifest.

FullSizeRender 19

Parks, w głębi serca zawsze reporter, robił wielką modę dla Vogue’a jakby podglądał ulicę. Słynne kreacje stają się elementami reportaży, oczy modelek wyrażają emocje, sugerują historie. Moda jest żywa, wychodzi ze studia, nie udaje, że wszystko jest jej obojętne.

gordon parks.

Tytuł wystawy jest cytatem z jego wspomnień: Aparat to moja broń. Parks jest też autorem wstrząsających (choć nie drastycznych) reportaży: z Harlemu, czy z faweli w Rio. Biedacy, cierpiący, walczący, uciśnieni są na jego fotografiach równie piękni jak arystokraci Nowego Jorku, bogacze, modelki, gwiazdy.

FullSizeRender 20

Parks jest autorem jednej z najbardziej ikonicznych fotografii amerykańskich: przedstawiającego sprzątaczkę na tle flagi, czarno-białego „Amerykańskiego gotyku”, datowanego na 1942 rok. To także dla niego jedna z najważniejszych prac.

gordon parks

Dlaczego? Fotografiom towarzyszą fragmenty jego autobiografii, napisane tak fascynująco, że czyta się je z równym zachwytem, jak ogląda zdjęcia. Jest tam wiele historii, w tym ta poświecona „Gotykowi”.  I jest też taka:

FullSizeRender 21

Na wystawie wisi 60 fotografii Parksa, który urodził się jako 15 dziecko swoich rodziców i żył 93 lata.  Jakie znaczenie mają te liczby? Dają pewne wyobrażenie. Zdjęcia Parksa dokumentują ważne zdarzenia, albo same stają się symbolami. Ale przede wszystkim, widziane z tak bliska, na żywo, robią wrażenie czegoś niesamowicie czystego, autentycznego, prawdziwego i – totalnie aktualnego. Jakby Muhammad Ali przed chwilą poddawał się masażowi, a Ingrid Bergman teraz spacerowała po plaży. Niezwykła, wieczna fotografia.

FullSizeRender 23

Zdjęcia: CK Cud Kultury, fotografie Parksa – mat. prasowe Galerii Zachęta (dzięki uprzejmości The Gordon Parks Foundation) 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.