EFA: 10 niezapomnianych sytuacji

W sobotę we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbyła się ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (EFA). Czym są te nagrody, jakie były oczekiwania i listę nominowanych znajdziecie TUTAJ. A co się wydarzyło?

Gala trwała 3,5 godziny, o czym jeszcze długo potem rozprawiano w kuluarach. Ale nie tylko o tym. Wybrałam 10 sytuacji, które były najbardziej poruszające, albo zaskakujące. To one przejdą do historii Europejskich Nagród Filmowych.

1.LEGENDARNY SCENARZYSTA

Jean-Claude Carriere, 85-letni scenarzysta współpracujący z Bunuelem, Godardem, Mallem, Wajdą, Schlöndorffem – samymi wielkimi reżyserami, dostał nagrodę za całokształt. Wzruszająca była sama jego obecność – wystarczy prześledzić jego filmografię, żeby wiedzieć, że napisał scenariusze do najlepszych filmów w historii kina. Carriere, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru dosłownie nawiązał do nazwy dress code’u ceremonii: black tie (strój wieczorowy). Przeprosił, że nie ma krawata, ani muszki, ale okazała się za ciasna. A potem mówiąc o tym, czym jest scenariusz, porównał go właśnie do krawata: scenariusz bez filmu jest jak krawat bez głowy. Jak poczwarka, z której dopiero wykluje się motyl. I uprzedził siedzącego na widowni Pedro Almodovara, że jeszcze z nim nie zrobił filmu. Bezpretensjonalny, wielki człowiek, o dorobku tak imponującym, że z pewnością cała zacna publiczność razem mogłaby mu go pozazdrościć. Carriere wspomniał też Andrzeja Wajdę, do którego dwóch filmów napisał scenariusze.

efa-carierre efa-almodovar2. ANDRZEJ WAJDA

Reżyser miał odebrać nagrodę specjalną. Latem, kiedy przewodniczący Akademii, Wim Wenders zadzwonił do niego z tą wiadomością, Wajda się ucieszył. Wenders nie krył wzruszenia opowiadając o tym, że jedyną osobą, której braku nie można sobie wyobrazić jest właśnie Wajda. Ta chwila, kiedy wszyscy wstali, żeby złożyć hołd zmarłemu reżyserowi, należała moim zdaniem do najbardziej poruszających.

efa-wajda

3. RATUJCIE OLEGA

Performerka z Pussy Riot, Maria Alochina, zaapelowała do europejskich filmowców o pomoc dla Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera skazanego na 20 lat łagru. Artystka wygłosiła świetną mowę, w której nie było ani jednego zbędnego słowa. Dziś na Syberii jest -41 stopni Celsjusza. Oleg ma 40 lat i dwoje dzieci. 20 lat łagru to kara śmierci. Pamiętajcie o tym. Cała publiczność zerwała się z krzeseł, w totalnej ciszy, że ściśniętymi gardłami. I to, moim zdaniem, był najbardziej poruszający moment. Kiedy nie można już było powiedzieć nic więcej.

efa2016_ceremony_fbasara_3994

4. CHÓR ŚPIEWA PREISNERA

Wspaniały Chór Uniwersytetu Ekonomicznego wykonał „Pieśń zjednoczenia Europy” z filmu „Trzy kolory. Niebieski”. Najlepszy moment artystyczny wieczoru. W końcu ceremonia odbywała się w Narodowym Forum Muzyki – miejscu stworzonym dla śpiewu. Pieśń o zjednoczeniu Europy wpisała się w kontekst całej gali – na palcach jednej ręki można policzyć artystów, którzy tego wieczoru nie apelowali o powrót do uniwersalnych wartości zjednoczonej Europy. Niemal każde wystąpienie dotyczyło zagrożeń: ze strony odradzającego się nacjonalizmu, nadciągającego kryzysu, czarnych chmur nad Europą. Może było tego za dużo? Pomyślałam, że gdyby całą wiedzę o tym, co się teraz dzieje oprzeć na tej ceremonii, można by poczuć koniec świata. A przynajmniej koniec Europy. Choć i Trump się gdzieś pojawiał w tle, i Brexit. Ale ponieważ w głębi serca nie godzę się na koniec Europy, nie dopuszczam takiej myśli, bardziej chcę myśleć, że Europa się zmienia i należy się w niej spróbować odnaleźć. Zawsze, nawet, jeśli to trudne. Nie ma jednej Europy, nawet, jeśli jest zjednoczona. Europa będzie zawsze, bo jest bazą naszej kultury. Czy filmy powinny być publicystyką, a filmowcy politykami?

zrzut-ekranu-2016-12-13-o-00-46-32

5. WPADKA

To jedna z tych rzeczy, o której najczęściej rozmawiano podczas bankietu po ceremonii. Zupełnie zaskakująca sytuacja, dla wręczającej nagrodę za scenografię Mai Ostaszewskiej dosyć kłopotliwa, ale z punktu widzenia publiczności, ciekawa i zabawna. Na scenę po odbiór nagrody weszły dwie osoby, laureatka i francuska dziennikarka. Nagrodę dostała dziennikarka, co doprowadziło do sporego zamieszania. Długo potem trwały spekulacje, czy był to celowy zabieg (zwłaszcza, że kilka minut wcześniej Maja odegrała z prowadzącym galę Maciejem Stuhrem scenkę rzekomej pomyłki – aktorka zapomniała wziąć swoich notatek). Okazało się, że to błąd kogoś z obsługi – pomylił dziennikarkę ze scenografką, wprowadził ją na scenę, a ona myślała, że ma tę nagrodę wręczyć. Stuhr uspokoił zdenerwowaną scenografkę słowami, że w Polsce każda kobieta ma prawo wejść na scenę. Brawo za refleks.

efa2016_ceremony_fbasara_44376. DANIEL OLBRYCHSKI

Wspaniały moment. Aktor wyśpiewał nominacje w kategorii: najlepszy europejski reżyser. Po angielsku, świetne, zabawne teksty. Nagrodę odebrała Maren Ade za film Toni Erdmann.

efa2016_ceremony_fbasara_4383

7. TONI ERDMANN

Nieoczekiwanie (przynajmniej dla mnie) film zdobył wszystkie najważniejsze nagrody. Dla aktora: Peter Simonichek, dla aktorki: Sandra Huller, za scenariusz, reżyserię i za najlepszy film roku. Pokonał naprawdę wielkie filmy i wielkie nazwiska. Pozostałe nominowane filmy: Julieta, Ja Daniel Blake, Elle, Pokój. Nominowani reżyserzy: Pedro Almodovar, Ken Loach, Cristian Mungiu, Paul Verhoeven. Wśród nominowanych aktorów byli Hugh Grant i Isabelle Huppert.

efa2016_photo_call_fbasara5692

8. TADEUSZ STUHR

Maciej Stuhr pokazał na scenie swojego syna, urodzonego kilka miesięcy temu Tadeusza, mówiąc, że to jest jego największa nagroda. Dziecko z daleka wyglądało jak śliczna lalka, nie płakało, z ciekawością przyglądało się publiczności. Bardzo mocny element, szkoda jedynie, że wydarzyło się to tuż po apelu o uwolnienie Olega Sencowa. Jeszcze nie opadły emocje wywołane dramatycznym przemówieniem.

efa2016_ceremony_fbasara_4009

9. KOBIETY MŁODEGO PAPIEŻA

Na czerwonym dywanie pojawiły się razem. Potem spotkałam je na bankiecie – Ludivine Sagnier i Cecile De France. Razem. Najważniejsze postaci kobiece w doskonałym serialu Młody papież. Osobno wręczały nagrody. Jaki jest Jude Law? – spytałam trochę zaskoczona własną odwagą, że odrywam je od przekąsek. Och, wspaniały – wzniosła do góry oczy Cecile De France 🙂

efa2016_red_carpet_fbasara_4507

10. MIŁOŚĆ PIERCE BROSNANA

Przyznam, że nigdy mnie nie zachwycał. Przystojny, jak z podręcznika o tym, jak być przystojnym. Jego aktorstwo było mi zawsze obojętne. Podczas ceremonii Brosnan odbierał nagrodę za wkład w europejską kinematografię. Oczywiście mówił o zagrożeniach czyhających na Europę. Ale mnie najbardziej ujęło wyznanie miłości. To nie było zwykłe podziękowanie żonie, tylko szczere, poruszające słowa o tym, że bez niej nie dałby rady niczego osiągnąć. We Wrocławiu mówiło się o tym, że od piątku, kiedy Brosnan przyjechał do miasta, zachowuje się wspaniale. Nie unika fanów, ma dla nich czas, chętnie rozmawia z ludźmi. Niezależnie od tego, jakim jest aktorem, na pewno to wielka gwiazda, jak każdy odtwórca Bonda. Wielkość jednak polega właśnie na tym – na szczerości, autentyzmie, umiejętności bycia sobą nawet kiedy stoi się na scenie.

Hugh Grant jednak nie przyjechał 😉

efa2016_red_carpet_fbasara_4974

Całą ceremonię można zobaczyć TUTAJ. Warto!

Zdjęcia: Filip Basara, materiały prasowe, cudkultury.pl.

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.