Designerskie książki idealne na prezenty

Są tak piękne, że chcę je mieć dla samej przyjemności oglądania. Zdarza się Wam, że kupujecie książkę dla dziecka i zatrzymujecie ją dla siebie? Albo kolekcjonujecie książki o jedzeniu (dawniej zwane książkami kucharskimi) choć nigdy nie ugotowaliście niczego według przepisu? Mnie tak.

Uwielbiam książki wydawnictwa Dwie Siostry. Są nie tylko piękne, świetnie zaprojektowane, ilustrowane przez dobrych artystów, ale też mądre, zaskakujące, zabawne.  Ale może to nic złego znaleźć w sobie dziecko odkrywające na nowo losy świata? 🙂 Rzeka czasu jest zbiorem niesamowitych ilustracji, które prowadzą przez historię Ziemi od czasów jej powstania przez dzieje starożytne do współczesności. Od dinozaurów do epoki smartfonów. Wszystko płynie.

img_0509 img_0510

Rzeka czasu. Podróż przez historię świata, Peter Goes, wyd. Dwie Siostry

Rzeka czasu. Podróż przez historię świata, Peter Goes, wyd. Dwie Siostry

U Dwóch Sióstr można znaleźć też przepiękne książki kulinarne, np. tę, w której słodkości układają się w alfabet pokus (do spełnienia) 🙂

img_0502

Alfabet ciast, Zofia Różycka, wyd. Dwie Siostry

Alfabet ciast, Zofia Różycka, wyd. Dwie Siostry

Skoro o książkach kulinarnych mowa – są dowodem na to, że jeść można oczami. Zwłaszcza, że to właśnie książki o jedzeniu należą do najpiękniej ostatnio wydawanych. Zawsze się zastanawiam, czy nie szkoda trzymać ich w kuchni? U mnie mają zaszczytne miejsce między albumami o sztuce i filmie. Na prezenty polecam zwłaszcza te dwie, wydane w tym roku – łączy je to, że autorkami są blogerki kulinarne. Uwielbiam blogi przeniesione na papier, zwłaszcza w tak ekskluzywnych wydaniach.

img_0508

Wysmakowane, Karolina Kosowicz, Magdalena Rajchelt, wyd. Burda Książki

Wysmakowane, Karolina Kosowicz, Magdalena Rajchelt, wyd. Burda Książki

Smitten Kitchen czyli Nowy Jork na talerzu, Deb Perelman, wyd. Znak

Smitten Kitchen czyli Nowy Jork na talerzu, Deb Perelman, wyd. Znak

Ta książka nie jest dla dzieci, nie znajdziecie w niej też przepisu na dobrą kolację. Ale już na dobrą historię – tak. To dziwna powieść Marka Frosta, producenta serialu Twin Peaks. Od pierwszych odcinków mija 25 lat, na 2017 rok zapowiadana jest kontynuacja – wszyscy wstrzymują oddech. Umieszczam tę książkę wśród designerskich wydań, bo wydana jest naprawdę zachwycająco. To prawdziwa księga miasteczka Twin Peaks, dziwna historia tamtych rejonów, gdzie łączą się wpływy indiańskich szamanów i dziewiętnastowiecznych masonów. Jedną z największych zalet serialu było to, że David Lynch pokazał bogate miasteczko, w którym za fasadami drogich domów szerzył się chaos, upadek, odmęt. Mimo, że historia zaczęła się od znalezienia ciała Laury Palmer, każdy z mieszkańców pojawiających się w opowieści, miał za sobą cień – mroczną, tajemniczą albo wstydliwą historię. W tej księdze można znaleźć dowody na inne życie mieszkańców pozornie sennego miasteczka. Fragmenty artykułów, akta policyjne, raporty psychiatryczne, lokalne mity, dawne dokumenty, relacje. W bardzo, naprawdę bardzo pięknym wydaniu.

img_0503 img_0504

I jeszcze jedna, niezwykła książka, idealny prezent dla mieszkańców warszawskiego Mokotowa. Centrum Architektury wydaje te niewielkie, ale niezwykle piękne książki także dla innych dzielnic. To ilustrowany atlas architektury, dwujęzyczne kompendium wiedzy o wszystkich ważnych, albo interesujących budynkach znajdujących się w dzielnicy. Mój jest Mokotów, kupiłam go kilka dni temu, jako prezent sobie samej. Książka, którą można brać na spacer 🙂

img_0499 img_0500 img_0501

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.