Czy Hannibal powróci?

Czy będzie czwarty sezon Hannibala?

Mój przyjaciel twierdzi, że jak się na coś uprę, to nie ma mocnych. Najczęściej niestety upieram się, że nie. Nie i już. Uparłam się, że przecież po Milczeniu owiec i filmie Hannibal, z Anthonym Hopkinsem, nie może być lepszego Hannibala. W końcu dopadł mnie ten serial, na Netflixie mają trzy sezony. I okazało się, że nikt tak nie wymawia słowa „butchery”, jak Mads Mikkelsen – tymi swoimi charakterystycznymi ustami, z obcym, duńskim (choć tu gra z pochodzenie Litwina) akcentem. Kiedyś tak bardzo lubiłam szept Anthony Hopkinsa: „Clarisssse”. Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Hannibal Mikkelsena jest chyba lepszy od Hannibala Hopkinsa (niech ktoś kiedyś zaprosi ich obu do stołu 🙂 ).

Chyba nigdy nie widziałam tak erudycyjnego serialu, jak Hannibal.

To serial pisany przez fanów psychologii, pełen symboli, archetypów, motywów i wątków z terapii – wskrzeszający też obraz klasycznego psychiatry, u którego siedząc w pięknych fotelach można wejść w najgłębszy cień. Hannibal jest zresztą cieniem Willa Grahama, są jednością, co wiadomo dosyć szybko, połączeni jakąś nadludzką miłością, do końca nie będą potrafili się rozstać, choć Willowi zwłaszcza wydaje się, że tak – zrobi to, uniezależni się, ożeni z dobrą dziewczyną, adoptuje jej ładnego syna. Hannibal pośle na nich śmierć. To wszystko nigdy nie odbywa się na zwykłych płaszczyznach relacji, między Hannibalem i Willem wszystko dzieje się wyżej, ponad prawem, zwyczajami, normami, także seksualnymi.Hannibal - Season 2

Ten serial pisali też ludzie znający literaturę, sztukę, muzykę, operę na poziomach ponadprzeciętnych. Niemal w każdym odcinku można znaleźć odwołania do wielkich dzieł, nie tylko dlatego, że Hannibal jest wybitnym znawcą i koneserem (nie tylko dań mięsnych). Te wspaniałe kulturowe archetypy są pięknie wkomponowane w akcję serialu, zachwycają, jak doskonale żywe renesansowe malarstwo z Galerii Uffizi we Florencji. Bedelia Du Maurier jako żona Sinobrodego, Hannibal, który chowa się w komnatach swojego umysłu, mając pełen dostęp do jaźni symbolizowanej jako dom, wreszcie kolejne koszmarne scenografie ciał – ofiar Hannibala i innych seryjnych morderców, których on skrycie podziwia. Czerwony Smok, anioły, demony, metamorfozy, cała paleta wątków największych poetów i malarzy.

Miałam nie raz wrażenie, że ten serial jest na tak wysokim poziomie, jakby twórcy chcieli sprostać gustowi i intelektualnym wymaganiom samego Hannibala Lectera, gdyby zechciał go obejrzeć. Lubię tę myśl.

Hannibal - Season 3

Czy będzie czwarty sezon? Ci, co widzieli ostatni odcinek wiedzą, że i tak, i nie. Nie spoilerując, ostatnie ujęcie, z Bedelią przy stole interpretuję tak, że ona siada do tej kolacji z tęsknoty i w hołdzie dla swojego Sinobrodego, czyli Hannibala. Ale podobno to ujęcie ma zapowiadać właśnie czwarty sezon, Bedelia czeka na Lectera. Ciągle pytany o to, czy już pracuje nad kontynuacją zawieszonej produkcji, jej autor, Bryan Fuller odpowiada, że ze względu na prawa stacji NBC (która wycofała się z produkcji dalszych odcinków), może wrócić do tematu dopiero w sierpniu 2017. Fuller zdradza też, że ma już gotowy pomysł na czwarty sezon, a obsada, czyli Hugh Dancy i Mads Mikkelsen, są jednoznacznie zainteresowani. Na razie producent szykuje się do premiery swojego nowego serialu, Amerykańscy bogowie, bardzo obiecującej produkcji.

Ostatnie sekwencje w ostatnim odcinku Hannibala ilustruje, niczym w Bondzie, niezwykła piosenka, Love Crime. Specjalnie do serialu zaśpiewała ją legendarna artystka Siouxsie Sioux.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.