Better Call Saul

Jeśli chodzi o Saula Goodmana, to jego historia dzieje się w trzech czasach i wcale nie są to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To czas teraźniejszy (miejsce łączące oba seriale), czas przeszły (wszystkie doskonałe pięć sezonów Breaking Bad) i czas zaprzeszły – serial Better call Saul.

Better Call Saul to spin-off, czyli serial poboczny wobec Breaking Bad, wielkiego hitu, którego produkcja zakończyła się naturalnie i nieodwołalnie. Na szczęście Pan White nie był jedyną świetnie skonstruowaną postacią,  BB był kopalnią superbarwnych bohaterów, którym średnio wychodziło. Saul Goodman bez wątpienia był jednym z nich. Trudno było oderwać oczy od tandetnego, przegiętego, kiczowatego w geście, słowie i wyglądzie adwokata mafii, Waltera White’a i wszystkich ciemnych sił. Generalnie uważam, że każdy doskonały serial powinien rozwijać się w spin-offy, bo to jedyny sposób na otarcie łez, kiedy z naszej ulubionej serii nie został już ani jeden odcinek, nic. A trudno jest przecież tak nagle wyjść i zapomnieć, więcej nie słyszeć tego naładowanego wściekłością, niecierpliwością i jadem „Jesse!!!”, które syczy Walter White wobec swojego współpracownika, przyjaciela i największego wroga w jednym.

better call saul odenkirkJak pewnie pamiętacie, Saul Goodman musiał uciekać. Wzywając swojego niezawodnego specjalistę od sprzątania życiorysów, który pod przykrywką firmy sprzedającej odkurzacze, dostarczał klientowi nowy życiorys, miejsce, historię i nazwisko. Saul Goodman, rewelacyjny adwokat diabła, zmęczony tym, co nawyrabiali Walt i Jessie, marzył już tylko o posadzie kierownika zmiany we franczyzowej kawiarni sprzedającej cynamonowe bułeczki. I tak się stało.

better call saul money

Better Call Saul zaczyna się od zesłania. Saul, przed chwilą barwny adwokat z szufladą pełną lewych komórek i sejfem pełnym lewych dochodów, właśnie zamiata podłogę w sieciowej cukierni, na chwilę wstrzymując oddech z przerażenia, że ktoś z dawnych lat go rozpozna. A miałby kto, bo historia Saula pełna jest wydarzeń absurdalnych i dramatycznych. Wieczorem Saul w swoim małym mieszkanku pracownika sieciówki nalewa sobie szklaneczkę i wyciąga z pudła VHS z reklamą, która w Breaking Bad rozsławiała jego kancelarię: Jeśli coś przeskrobałeś, zanim zgarnie cię policja, lepiej zadzwoń do Saula. Ilość potencjalnych przewinień, z których potrafił wybronić swoich klientów – równie nieskończona, co kolekcja jego barwnych krawatów.

better call saul poster

Siedząc na sofie Saul wspomina. Skaczemy do czasu siedem lat przez wydarzeniami przedstawionymi w BB. U Waltera jeszcze nie zaczął rosnąć rak płuc, jego żona jeszcze nie jest w późnej, nieplanowanej ciąży, on sam jest zwykłym nauczycielem chemii w liceum, jego syn jest jeszcze dzieckiem. W tej historii jeszcze nie ma Waltera White’a, a Saul Goodman jeszcze nawet nie nazywa się Saul. Nazywa się Jimmy McGill, jest młodszym bratem świetnego mecenasa Chucka, partnera w dużej kancelarii. Nazwisko zmieni potem, bo jak będzie tłumaczył Walterowi White, ludzie wolą adwokata o żydowskim nazwisku, a on miał tylko irlandzkie.

Najciekawsze jest to, co musiało się stać, żeby z ciapowatego Jimmy’ego, który wynajmuje biuro na zapleczu zakładu manicure, wyrósł Saul Goodman, człowiek, który rozwiąże każdy problem, bez większych moralnych dylematów. Ta metamorfoza zajęła mu tylko siedem lat.

Dziś, siedem lat przed wydarzeniami z Breaking Bad, Jimmy jest dla wszystkich problemem, wyłamuje się z każdego systemu. Walczy na śmierć i życie ze swoim bratem, który za klasyczną szkołę prawa jest gotów zabić, niemal dosłownie. Jimmy traktuje prawo niekonwencjonalnie, można powiedzieć, bardzo kreatywnie. Ale jeszcze na razie nie widać, w jaki sposób doprowadzi go to na szczyt. A potem do upadku w cynamonowe bułeczki.

better call saul brother better call saul mike

W serialu pojawia się kilka postaci z Breaking Bad. Przede wszystkim cudowny, minimalistyczny Mike Ehrmantraut, który też zaczyna swoją historię przechodzenia na stronę zła. Saul, jeszcze jako Jimmy McGill poznaje też morderczych braci Salamanca, którzy teraz jeszcze wydają się bardzo groźni, ale przecież Walter White i Gustavo Fring poradzą sobie z nimi, jeśli nie od razu, to skutecznie. Poza tym Saul Goodman nie ma jeszcze swojego nowego nazwiska, ma za to ukochaną, na którą potrafi patrzeć tak pięknie, że… robi się prawie przystojny.

better call saul kim

Rola Saula, który dostał swój własny serial przyniosła sławę amerykańskiemu komikowi Bobowi Odenkirkowi. Dwa sezony Better Call Saul obsypano nagrodami i producenci szykują trzeci. Powodzenie BB i BCS wcale nie było przesądzone, fabuła toczy się wolno, bohaterowie popełniają wszystkie błędy, jakie można popełnić, a ich fryzury, ubrania i prowincjonalne otoczenie jest zwyczajnie brzydkie. A jednak, oba seriale mają w sobie coś tak hipnotyzującego, że trudno o nich zapomnieć, nawet kiedy definitywnie kończy się oglądać ostatni odcinek. I właśnie dlatego na szczęście istnieje spin off. Za rok Netflix pokaże trzeci sezon.

better call saul court

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.